Skip to main content
Your Account   Shipping & Payment   Right to cancel / Terms & Conditions   Privacy Policy   Accessibility   Imprint
Pro-Clipper.net

Product Search    
Products Offers Search Your Account Help / Service
Hair Care &
Hair Styling
Hair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler &
Styling Irons
Hair Dryer &
Drying Hoods
Knives &
Scissors
Barber Fixtures &
Furniture
Cosmetics &
Equipment
Combs &
Brushes
Special
offers
 
Fanola Hair Colors Cream Color No Yellow Color Oro Puro Therapy Color Keratin

You are here: Hairdressing equipment
Hair Colors
Fanola Hair Colors
Cream Color
«
Overview
»

Fanola Cream Color 6.34 Dark Blonde Golden Copper

Permanent hair color, 100 ml

 
 Fanola Cream Color 6.34 Dark Blonde Golden Copper

Fanola Cream Color 6.34 Dark Blonde Golden Copper

Permanent hair color, 100 ml

5,98 € (59,80 €/1 Litre)
incl. VAT, + 9,90 € shipping*
Article No.:
FN7860395
Delivery:
3-5 workdays

 X 
The item has been added to your cart.
 
 
 
    Quantity:
 
« Continue Shopping 
 Show Shopping Cart »

add to your wish list
ask a question


A revolution in colour... Fanola offers a complete, innovative colour system and a range of shades that protect your scalp and hair. You get absolutely safe, reliable and evenly luminous-shiny colour results. What's more, the shades are also intermixable, so the colour palette is infinitely expandable.
 
Also suitable for toning with 1.05% H2O2.
 
The hair colours and hair tints Hair Color are gentle, long-lasting hair colours that are also suitable for sensitive scalps. The colours are enriched with valuable nourishing substances so that the hair is smooth and soft after hair tinting and looks shiny and healthy. The intensive tint contains fine micro-particles of gold and rich argan oil that nourish, moisturise, condition and strengthen the hair. Fanola hair colours and hair tints have a creamy consistency that does not drip, making them easy to apply when tinting hair. The colours have a pleasant fragrance and are available in 40 shades, which have a high pigment content and thus also completely cover grey hair.
» Ingredients
Aqua (Water), Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum (Fragrance), Dipropylene Glycol, Triethylene Glycol, Benzyl Alcohol, Propylene Glycol, Sodium Hydroxide, Peg-5 Cocomonium Methosulfate, Methylchloroisothiazolinone Methylisothiazolinone, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Sodium Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Hydrolyzed Milk Protein, Hydroxypropyltrimonium Hydrolyzed Casein, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Phenoxyethanol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Ethylhexylglycerin.
» Manufacturer / EU Responsible person
ONETECH, Via die Fiori, 10/C, 35018 San Martino di Lupari, Italy, info@fanola.it

EAN: 8032947860395
» Warnings and safety instructions
Pre-application allergy test:
-  
Patch test at least 48 hours before applying hair colour to avoid allergic reactions.
-  
Follow the manufacturer's instructions for the allergy test carefully.

Avoid skin contact:
-  
Minimise contact of hair dye with skin, especially the scalp, as much as possible. Wear gloves to avoid skin contact.

Do not get in eyes or on mucous membranes:
-  
Avoid direct contact with eyes. In case of contact, immediately flush eyes thoroughly with water and seek medical advice.

Keep out of reach of children:
-  
Hair colouring products should be stored in a safe place to prevent accidental contact or swallowing.

Use only on healthy hair:
-  
Do not use on damaged, irritated or sensitive hair, or if you have an injured scalp.

USE WARNINGS

Chemicals in hair colouring:
-  
Many hair colouring products contain ammonia, hydrogen peroxide and paraphenylenediamine (PPD). These substances can be irritating and may cause allergic reactions.
-  
If you are known to be allergic to any of these substances, you should avoid using this product.
-  
Please refer to the ingredient information for each product on our website

Ventilation during application:
-  
Use the product in a well-ventilated area to avoid inhaling vapours.

Do not swallow:
-  
Hair colour is for external use only. If swallowed, seek medical advice immediately.

Storage and shelf life:
-  
Keep hair dye out of direct sunlight and high temperatures.
-  
Do not use after the expiry date, as the chemical composition may become unstable.

Reactions during application:
-  
If you experience any symptoms such as burning, redness or itching during application, stop application immediately and rinse thoroughly with water. If symptoms persist, consult a doctor.

ADDITIONAL NOTES

Pregnant and breastfeeding women:
-  
Some manufacturers advise pregnant and breastfeeding women to consult a doctor before using hair colour.

Lightening hair colours:
-  
Lightening products usually contain higher concentrations of peroxide, which can irritate the scalp more. Special care is advised.

Cleansing after use:
-  
Any hair dye residue should be thoroughly removed from the skin to avoid irritation.

Hair extensions and chemically treated hair:
-  
Hair dye can react adversely with extensions, wigs or hair that has been chemically treated.
» Your legal guarantee rights

 
 
Related Products:
Fanola Cream Color 6.34 Dark Blonde Golden Copper
 Fanola Cream Color 6.3 Dark Blonde Golden 100 ml
Fanola Cream Color 6.3 Dark Blonde Golden 100 ml
4,79 €* 47,90 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.4 Dark Blonde Copper 100 ml
Fanola Cream Color 6.4 Dark Blonde Copper 100 ml
5,79 €* 57,90 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.44 Dark Blonde Intense Copper 100 ml
Fanola Cream Color 6.44 Dark Blonde Intense Copper 100 ml
5,98 €* 59,80 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 7.34 Medium Blonde Golden Copper 100 ml
Fanola Cream Color 7.34 Medium Blonde Golden Copper 100 ml
5,98 €* 59,80 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.46 Dark Blonde Copper Red 100 ml
Fanola Cream Color 6.46 Dark Blonde Copper Red 100 ml
4,49 €* 44,90 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.43 Dark Blonde Copper Golden 100 ml
Fanola Cream Color 6.43 Dark Blonde Copper Golden 100 ml
7,09 €* 70,90 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.2 Dark Blonde Violet 100 ml
Fanola Cream Color 6.2 Dark Blonde Violet 100 ml
5,79 €* 57,90 €/1 Litre
 Fanola Cream Color 6.13 Dark Blonde Beige 100 ml
Fanola Cream Color 6.13 Dark Blonde Beige 100 ml
6,69 €* 66,90 €/1 Litre

 
» All products from Fanola
« Fanola Cream Color

Informations
Shipping & Payment
Right to cancel / Terms & Conditions
Privacy Policy
Accessibility
Imprint
Service
Your Account
Contact
Withdraw contract
Harotec GmbH
Payment methods

Your Account | Shipping & Payment | Right to cancel / Terms & Conditions | Accessibility | Privacy Policy | Imprint
Withdraw contract
  • Hair Care
  • Hair Styling
  • Hair Colors
  • Hair Tints
  • Lightener
  • Hydrocarbons & Developer
  • Permanent Waves
  • Smoothing cream
  • Lash color
  • Stain Remover
  • Hair Mascara
  • Beard Care
  • Gift Sets
Hair Care & Hair Styling
  • Hair Clippers
  • Hair Trimmer
  • Shaver
  • Hair Clipper Accessories
  • Beard Trimmer
  • Nose and Ear Hair Trimmer
Hair Clippers & Beard Trimmer
  • Hair Straightener & Flat Irons
  • Curling Tongs
  • Styling Irons
  • Hot Rollers
  • Air Styler
  • Straightener Accessories
Air Styler & Styling Irons
  • Hair Dryer
  • Drying Hood
  • Wall-mounted hair dryer
  • Hair dryer accessories
Hair Dryer & Drying Hoods
  • Barber Scissors
  • Thinning scissors
  • Scissors-sets
  • Razors
  • Safety razors
  • Spare blades
  • Shaving Brushes & Mugs
  • Scissor Accessories
  • Disinfection
Knives & Scissors
  • Styling Chairs
  • Barber Chairs
  • Styling station
  • Hair Washing Stands
  • Portable Shampoo Bowl
  • Roll Stool
  • Child Seats
  • Valet Stands
  • Reception
  • Cosmetic Furniture
  • Miscellaneous
  • Accessories & Spares
Barber Fixtures & Furniture
Cosmetics & Equipment
Barbering equipment Hairstyle Books Training Heads Tint brushes Color & Wave Accessories Barber cases Barber Mirrors Tool belt bags Other Materials Towels Hair Rings Clothing & Capes Clips, Needles & Straps Bun Rollers Neck duster Other Working Materials Sprayer / Squirt Bottles Consumable Materials Curler
Manicure & Pedicure Electric Nail Drill UV Light Dryer Scissors & Nail Cutters Tongs & Tweezers Tweezers Nail Instruments Nail care Manicure Sets
Cosmetics Hair removal Make Up Paraffin treatment Hand care Skin Care UV towel warmer Hot Stone Heater Cosmetic Accessories
Hair brushes Detangling Brush Round brushes Cushion brushes Special brushes Brush Displays Brush-Sets Beard Brush
Hair Combs Beard Combs Haircutting combs Pintail combs Back combs Handle combs Special combs Comb sets
Hair Care & Hair StylingHair Care &
Hair Styling
Hair Clippers & Beard TrimmerHair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler & Styling IronsAir Styler &
Styling Irons
Hair Dryer & Drying HoodsHair Dryer &
Drying Hoods
Knives & ScissorsKnives &
Scissors
Barber Fixtures & FurnitureBarber Fixtures &
Furniture
Cosmetics & EquipmentCosmetics &
Equipment
Combs & BrushesCombs &
Brushes
  • Shipping & Payment
  • Right to cancel / Terms & Conditions
  • Privacy Policy
  • Accessibility
  • Imprint
  • Login
  • Registration
  • User Data
  • Wish List
  • Last items
  • Account administration
  • Logout